
Virossa toimii tällä hetkellä kaksi ortodoksista kirkkoa. Näistä ensimmäinen on Viron apostolinen ortodoksinen kirkko, Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik eli EAÕK, ja se kuuluu Suomen ortodoksisen kirkon tavoin Konstantinopolin Ekumeenisen patriarkaatin alaisuuteen autonomisena paikalliskirkkona.
Toinen kirkko on vastikään nimimuutoksen tehnyt Viron kristillisortodoksinen kirkko*, Eesti Kristlik Õigeusu Kirik eli EKÕK, joka aikaisemmin toimi nimellä Moskovan patriarkaatin Viron ortodoksinen kirkko eli viroksi Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik (MPEÕK). Kyseinen kirkko toimii, kuten aikaisemmasta nimestä voi päätellä, Moskovan patriarkaatin alaisuudessa.
Viron parlamentissa Riigikogussa on käsitelty lakihanketta, jonka takia EKÕK:in tulisi luopua siteistään Moskovan patriarkaattiin. Viron parlamentti hyväksyi lain 17. kesäkuuta 2025, joskin se oli tätä ennen palautunut Riigikogulle lisävalmisteluun.
– Presidentti (Alar Karis) ilmoitti kyllä olevansa huolissaan Moskovan patriarkaatin toiminnasta, mutta laki vaati hänen mukaansa lisävalmistelua. Laki palautettiin Riigikoguun uutta valmistelua varten, suomalaissyntyinen Viron apostolisen ortodoksisen kirkon apulaispiispa, Haapsalun piispa Damaskinos selventää edeltäviä tapahtumia.
Piispa Damaskinos muistuttaa myös siitä, että ortodoksiseen perinteeseen kuuluu, että kullakin maantieteellisellä alueella toimisi vain yksi paikalliskirkko.
– Meidän ortodoksien on aina hyvä muistaa, että yksi paikallinen kirkko on kirkollinen ihanne. Se on suuri haava täällä Virossa, että meillä on kaksi kirkkoa.
Kysymykseen maallikoiden ja seurakuntalaisten tuntemuksiin asiasta on esipaimenen mukaan vaikeampi vastata.
– Vaikea sanoa mitään yleistä. Todennäköisesti ihmisillä on hyvin erilaisia mielipiteitä asian suhteen. Sen näkee sitten, kuinka se konkretisoituu lain myötä.
– Meidän kirkossamme monella ihmisellä voi olla kipeitäkin kokemuksia neuvostoajasta, ja tietysti koko Moskovan kirkon olemassaolo täällä on neuvostoajan jäänne. Ainoa syy, miksi se on täällä nykyään olemassa, on Stalin.**
Lakiesitys ei automaattisesti tarkoita, että kirkot Virossa yhdistyisivät, mutta esipaimenen edustama EAÕK on hänen mukaansa tarjonnut Moskovan patriarkaatin alaisuuteen kuuluvalle kirkolle siirtyä sen suojiin itsenäisenä vikariaattina.
– Laki ottaa kantaa vain siihen, että he eivät saa kuulua Moskovan patriarkaattiin. Meidän kirkkomme on tehnyt tarjouksen, että he voisivat liittyä itsehallinnollisena vikariaattina meidän kirkkomme alaisuuteen – siten, että heillä säilyisi oma kalenteri, kieli ja talous, mutta että he muistelisivat meidän kirkkomme metropoliittaa.
Kinkkisestä kirkkopoliittisessa tilanteessa esipaimen muistuttaa, että Virossa pyhät esirukouksineen ovat voimallisesti läsnä.
– Viron kirkon suuri siunaus verrattuna Suomen kirkkoon on se, että meillä on suuri joukko uusmarttyyreja. Me olemme todellisesti marttyyrikirkko. Heidän johdatuksensa ja tuki tuntuu täällä hyvin vahvana kaiken keskellä.
*Uuden nimen suomenkielinen kirjoitusasu ei vielä ole täysin vakiintunut.
**Toim. huom. Josif Stalin (Josif Vissarionovitš Džugašvili) oli Neuvostoliiton kommunistisen puolueen (NKP) pääsihteeri, joka hallitsi maata diktaattorin ottein 1920-luvulta kuolemaansa 1953 saakka.
Pääkuva ylhäällä: Haapsalun piispa Damaskinos Tallinnassa Kristuksen kirkastumisen kirkossa sijaitsevan marttyyripiispa Platonin haudan äärellä.