Kuutamoisena jouluaaton iltana 1939 Kannonkoskelle saapui joukko pitkäkaapuisia pitkäpartaisia miehiä.
– Tuli lapsille pukkia paljon, ihmeteltiin.
Valamon luostarin veljeskunta, toistasataa iäkästä venäjänkielistä munkkia oli evakuoitu luostarisaareltaan turvaan talvisodan jaloista ja tuotu pieneen keskisuomalaiseen pitäjään, jossa heidät majoitettiin paikallisiin kouluihin. Se oli evakoille kulttuurishokki, paikallisille asukkaille kummastelun ja myös ilon aihe.
– Me oltii harvasa päivä niijen kanssa, Inkeri Tellikka muistelee.
– Tehtiin lumiukkoja ja laskettiin mäkkeä. Parta hulmus ku myö reellä laskettii.
Torstaina 18. joulukuuta 2025 ensi-iltaan tulevaan dokumenttielokuvaan on haastateltu kannonkoskelaisia talvisodan aikaisia lapsia heidän muistoistaan ja lähdetty seuraamaan munkkiveljestön asettumista uusiin olosuhteisiin.
Senja Nyströmin mukana päästään myös muistelumatkalle Laatokan Valamoon.
– Se oli niinku nykyisin ulkomaanmatka, mutta paljon parempi, sieluun tuli vaikka mitä ja synnit sai anteeksi.
Elokuvan on ohjannut Esa Sironen. Se esitetään Jyväskylän ortodoksisen seurakuntakeskuksen juhlasalissa (Rajakatu 39) torstaina 18.joulukuuta 2025 kello 17.
Kuvituskuva ylhäällä: Munkkeja laittamassa ruokaa Heinäveden Valamossa. Kuva: Sot.virk. M.Aaltonen/Sotamuseo/SA-kuva/Finna